• Tüm Kategoriler
  • Filtrele
 

DİRENÇ BANDI NEDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Direnç lastiği ya da antrenman lastiği olarak da bilinen bantlar ısınma-stretching çalışmalarından dünyaca ünlü kulüplerin antrenmanlarına kadar spor alıştırmalarının her türlüsünün içinde yıllardır yerini aldı. Genellikle lateks denilen doğal bir kauçuktan imal edilirler. TPR diye de anılan termoplastik kauçuktan olanlar ise diğerleri kadar dayanıklı olmayan uygun fiyatlı lastiklerdir.

ANTRENMANDA DİRENÇ BANTLARI

Hem bireysel hem de takım sporlarının antrenmanlarında tercih edilir. Ayak bileklerine takılan bantlarla yapılan stance hareketiyle dış bacak ve diz bağları güçlendirilir.

EVDE DİRENÇ BANTLARI

Dize takılan mikro bantlarla dış bacak ve kalça egzersizleri özellikle kadınlar tarafından çokça tercih edilir. Pilatesde de eskiden lastik bağlama yöntemiyle yapılan bu hareketler artık mikro bantlar sayesinde çok daha kolay yapılabiliyor. Genellikle 12 cm genişliğinde olan ve sertlikleri değişebilen pilates lastikleri de genellikle 120 cm, bazen de 150 ve 200 cm olabiliyor.

Evde genellikle güç geliştirmek için kullanılan 208 cm. çevresel uzunluğa sahip loop bandlar da erkekler tarafından çokça tercih edilmektedir. USR XT-2 ve XT-3 gibi tavan montaj aparatlarıyla tavana ya da duvara çakılmış sabit bir noktaya bağlanan loop bandlarla da çekme-itme hareketlerinin çoğu yapılabilir. Ekstra hafif-Hafif-Orta-Sert-Ekstra sert şeklinde USR tarafından satışa sunulmuş ve adına Superloop dediğimiz bu bantları sertlik derecelerine göre değişik kas gruplarında kullanıldığı gibi basketbol, futbol, hentbol gibi takım sporlarında belden geçirilerek kullanılır. Metal tutamaçlar ya da plastik elcikler yardımıyla bu lastiklerin işlevi ve kullanım kolaylığı da arttırılabilir. Bu el tutma aparatlarını da USR markasıyla bulabilirsiniz.

Bir de 120 cm uzunluğunda, kılıflı ya da kılıfsız olarak üretilmiş kendinden elcikli lastikler var. USR Cord serisi bantların bir kısmı bu özelliklerde, 5 ayrı dirençte, tek tek ya da set olarak satılmaktadır. Kapı aparatlarıyla evdeki herhangi bir kapıya sabitlenebilir.

Köpük saplara sahip 147 cm uzunluktaki Reebok direnç lastikleri, hedeflenen eğitimle güçlenmeye ve tonlanmaya yardımcı olur. Hareket halindeyken aktif olmanıza yardımcı olan lastikler, çeşitli egzersizlerle hem üst hem de alt gövdeyi hedef alır.

Reebok direnç bantları, üç direnç seviyesinde mevcut olan bantlar (L1 hafif -L2 orta -L3 sert), yeteneğiniz ne olursa olsun zorlu antrenmanlar yaratır. 156 cm uzunluğundaki Power Tube’lar geniş bir egzersiz yelpazesiyle hem üst vücut hem de alt vücut geliştirmeyi hedeflemeye yardımcı olur. Konforlu tutma saplarına ve dayanıklı bir kılıf tasarımına sahip tüpler, üstün performans için bütüncül bir kavrama sunar. Beş direnç seviyesi (L1-L2-L3-L4-L5) sayesinde her egzersizinizde sınırlarınızı biraz daha zorlayabilirsiniz.

GÜVENLİK

Kopmayan direnç bandı olamaz, hepsi zamanla kopabilir. Önemli olan bu süre ve esneklik konusundaki dirayetidir. Dışı kılıfla kaplanmış lastikler kopsa bile kimseye zarar vermez. Olası sakatlanmaları önlemek için bantlarla evinizde antrenman yaparken kullanacağınız kapı aparatını sağlamca sıkıştırdığınızdan ve kapıyı kimsenin açmayacağından emin olmalısınız.

EN İYİ DART MARKALARI

ÜRÜNLERİ İNCELE

LIVEPRO AĞIRLIK PLAKALARI

SİPARİŞ VER!