• Tüm Kategoriler

Sağlık Topları Kas Sağlığı İçin Önemli

Sağlık topları kasları güçlendirmek ve esnekliği artırmak için kompakt bir ekipmandır.

Topu fırlatma, yakalama tarzında olan egzersizler genellikle plyometrik egzersiz olarak tanımlanır. Plyometrik egzersizler güç ve hız kombinasyonu açısından gücü geliştirmek için önemlidir. Sağlık topuyla yapılan antrenmanlar özellikle kas gücünü artırmak için etkilidir. Amaç, kas ve tendonların doğal elastik bileşenlerinin yanı sıra hareket gücünü de artırmaktır. Bu hızlı hareketler güçlü kas eylemleri ile patlayıcı gücü geliştirir. Bu nedenle bir ağırlık kaldırıldığında ideal olan egzersizin sonunda ağırlığı yavaşça yere bırakmaktan kaçınmak olacaktır. Bu yüzden sağlık topları yavaşlama olmadan hızlanarak yapılan güç eğitimlerinde kullanılmaktadır.

Sağlık topları farklı büyüklük ve ağırlıklarda olabilir. Bununla birlikte yaygın ölçüleri bir beyzbol topu ile biraz büyükçe basketbol topu boyutu arasında değişiklik gösterir. Topun büyüklüğü ağırlığı açısından bir gösterge değildir. Bazıları diğerlerine göre daha yoğundur. Sağlık topu satın alırken büyüklüğü ve ağırlığı göz önünde bulundurulmalıdır. Topun ağırlığını ve boyutunu seçmek bireysel hedeflerimize bağlıdır.

Sağlık toplarının ağır olmasının nedeni, ekipmanın kas ve bağ dokularını geliştirmek için tasarlanmış olmasıdır. Oldukça dayanıklı olan bu toplarının yüzeyleri elle kavramayı kolaylaştıracak şekilde dizayn edilmiştir. Bacak kaldırma, kalça kaldırma, mekik, şınav egzersizlerinin yanı sıra, en sert core çalışmalarından ince motor hareketlere kadar birçok spesifik antrenmanın vazgeçilmez ekipmanıdır.

USR ST serisindeki toplar, USR marka tüm ürünlerde olduğu gibi sağlık toplarında da hem estetik hem dayanıklılık hem de işlevsellik ön plandadır.

Sağlık toplarının bakımı da çok kolaydır; şişirilebiliyor olsa da çok fazla hava basılmaması gerekmektedir. Biraz zıplaması sizin için yeterli olmalıdır. Çok fazla hava basıldığında topun yuvarlaklığını kaybetmesine neden olabilirsiniz.

Zıplamayan Sağlık Topu-Slam Ball ise yere veya duvara istediğiniz şiddette fırlatılabilir. Hem fırlatma ve kaldırmada işlevseldir hem de yüksek tekrarlama oranı ile sadece kasların dayanıklılığını değil, aynı zamanda kardiyovasküler sistemi de geliştirir. Dokulu yüzey tasarımı, ekstra kavrama imkanı sunar.

USR SB Slamm Ball toplarda içindeki kum sayesinde ağırlık merkezi topun alt kısmında toplanır. Kaymaz yüzeyi, göz alıcı renkleriyle sporcuların dikkatini çekecek şekilde tasarlanmıştır. Slamm ball toplar zıplamaz.

Reebok Sağlık Topları RSB-1605, çift dokulu yüzeyleri sayesinde 23 cm çapındaki topu mükemmel ve kompakt şekilde kavramanızı ve bunu hissetmenizi sağlar. Bu sayede yalnızca güç antrenmanlarınız için değil rehabilitasyon için de kullanabilir, 1, 2, 3, 4,5 kg’daki ağırlıklarıyla fonksiyonel antrenmanlarınızın yoğunluğunu genişletebilirsiniz.

Reebok Slam Ball RSB-10235, sağlık toplarıyla hemen hemen aynı boyutlarda olmasına karşın antrenmanlarda farklı etkiler sağlar. Dış kısmı kauçuk kaplama, içi jel veya kum dolu bu toplar, sağlık toplarının aksine sekmez ve bu sayede güç ve dayanıklılık egzersizleri sırasında dinamik bir aşağıya itme gücü sağlar. Fırlatma egzersizleri için tasarlanmıştır. Böylelikle omuzlar, tricepsler, karın kasları, ön baldırlar ve kalçalar eş zamanlı olarak çalışır. Squat, ağırlık kaldırma, sit-up ve lunge hareketleri içeren pek çok egzersize direnç olarak eklenebilir.

Reebok Tutacaklı Sağlık Topları RSB-1612 ile standart sağlık toplarıyla imkansız olan tek el hareketlerini kolayca yapabilirsiniz. Bu egzersizler core bölgesini güçlendirmek için de kullanılabilir. Tutacaklı sağlık topları sekmez ancak tutacakları sayesinde daha dinamik ve daha hızlı egzersizler yapılabilir. Farklı kg’ları sayesinde (6-7-8-9-10 kg) gücünüzü artırabilirsiniz.

EN İYİ DART MARKALARI

ÜRÜNLERİ İNCELE

LIVEPRO AĞIRLIK PLAKALARI

SİPARİŞ VER!